11/29 20:00 5 [1] Реал Сосиедад v ФК Залцбург [3] 0-0
11/29 20:00 5 [1] Байерн Мюнхен v ФК Копенхаген [3] 0-0
11/29 17:45 5 [3] Галатасарай v Ман Юн [4] 3-3
11/28 20:00 5 [2] Барселона v Порто [1] 2-1
11/28 20:00 5 [3] Милан v Борусия Дортмунд [1] 1-3
11/28 20:00 5 [1] Ман Сити v РБ Лайпциг [2] 3-2
11/28 20:00 5 [3] Фейенорд v Атлетико Мадрид [2] 1-3
11/28 20:00 5 [4] Йънг Бойс v Цървена Звезда [3] 2-0
11/28 20:00 5 [2] ПСЖ v Нюкасъл [4] 1-1
11/28 17:45 5 [2] Лацио v Селтик [4] 2-0
11/28 17:45 5 [3] Шахтьор Донецк v Антверпен [4] 1-0

Шампионската лига на УЕФА (на английски: UEFA Champions League), е най-важният европейски клубен футболен турнир. До сезон 1992/93 носи името Купа на европейските шампиони (КЕШ, на английски: European Champions' Cup, ECC). Той се смята за един от най-престижните трофеи в световния клубен футбол. Провежда се всяка година от УЕФА. Женските футболни отбори имат отделна Шампионска лига на УЕФА за жени.

Титлата „европейски шампион“ е притежавана от 22 различни клуба. От тях 12 отбора са я печелили повече от веднъж, от които 6 – повече от 3 пъти. Завинаги са печелили купата Реал (Мадрид), Аякс (Амстердам), Байерн (Мюнхен), Милан, Ливърпул и Барселона. Най-много титли има отборът на Реал (Мадрид), който е печелил купата 8 пъти във формат на настоящата Шампионска лига.

**Шампионска Лига** е най-престижният клубен турнир в световния футбол. Турнирът се провежда ежегодно от УЕФА и се състезават шампионите на най-силните европейски първенства, както и отборите, класирали се на престижни места в съответните си шампионати.

**Формат на турнира:**

Шампионската Лига се провежда с групова фаза и фаза на директните елиминации. В груповата фаза 32 отбора са разпределени в 8 групи от по 4 тима. Всеки отбор играе по два мача с всеки от останалите три отбора в групата си, като домакинството се редува. Първите два отбора от всяка група се класират за фазата на директните елиминации.

В елиминационната фаза отборите се срещат в директни двубои, като победителят се определя след два мача - един домакински и един гостуващ. При равенство в общия резултат се играят продължения, а при необходимост и дузпи.

**История:**

Шампионската Лига е създадена през 1955 г. под името Купа на европейските шампиони. Първият турнир е спечелен от Реал Мадрид. С най-много титли е именно Реал Мадрид - 14.

**Значение:**

Шампионската Лига е най-силният клубен турнир в света и носи огромно престиж и финансови облаги на победителите. Трофеят е символ на изключителни постижения и признание за най-добрите футболни клубове в Европа.