Панамерикански игри

Панамериканските игри са международни мултиспортове в стил олимпийски игри, провеждани на четири години в региона на Америка. Те са вторите по големина континентални игри след Азиатските игри и най-големите спортни събития в Западното полукълбо. Първите Панамерикански игри се провеждат през 1951 г. в Буенос Айрес, Аржентина, а състезанията се провеждат в 42 дисциплини през 21 вида спорт.

Футболният турнир на Панамериканските игри се провежда както за мъже, така и за жени, като всяка държава членка на Панамериканската спортна организация (PASO) има право да участва. Мъжкият турнир се провежда от 1951 г., а женският турнир е добавен през 1999 г.

Футболният турнир за мъже на Панамериканските игри се играе в две дивизии: Дивизия А и Дивизия Б. Дивизия А включва осемте най-добри отбора в Северна, Централна и Южна Америка, докато Дивизия Б включва осемте най-добри отбора от останалите отбори на PASO. Дивизия А е състезание за класиране за летните олимпийски игри, като двата най-добре класирани отбора се класират за олимпиадата.

Футболният турнир за жени на Панамериканските игри се играе в една дивизия, състояща се от осем отбора. Четирите най-добре класирани отбора се класират за летните олимпийски игри.

Футболният турнир на Панамериканските игри е едно от най-престижните футболни събития в света. Победителите в турнира получават златен медал, сребърни медалисти получават сребърен медал, а бронзови медалисти получават бронзов медал.