Italy NextGen Cup

Турнирът „Купата на следващото поколение на Италия“ е баскетболен турнир, който се провежда ежегодно в Италия. Турнирът е отворен за юноши и девойки под 18 години (до 19 години през 2023 г.) и служи като платформа за развитие на най-добрите млади баскетболисти в страната.

Турнирът се провежда в различни градове в Италия и се състои от групова фаза и фаза на плейофите. В груповата фаза отборите са разделени в четири групи от по четири отбора. Всяка група играе в кръгов формат, като първите два отбора от всяка група се класират за фазата на плейофите.

Фазата на плейофите е нокаут турнир, като първите от всяка група се изправят срещу вторите от другите групи. Победителите от полуфиналите се класират за финала, а загубилите играят за трето място.

„Купата на следващото поколение на Италия“ е престижен турнир, който се счита за един от най-добрите младежки баскетболни турнири в Европа. Турнирът е помогнал за развитието на някои от най-добрите италиански баскетболисти, включително Марко Белинели, Данило Галинари и Луиджи Датоме.