U18 EC Div. A

Европейско първенство по баскетбол за младежи до 18 години, Дивизия А (на английски: FIBA U18 European Championship Division A) е ежегоден турнир за национални баскетболни отбори на момчета под 18 години, организиран от ФИБА Европа. Първото издание на турнира е през 1964 г. в Неапол, Италия. Турнирът се провежда всяка нечетна година и е разделен на две дивизии: Дивизия А и Дивизия В.

Дивизия А е най-високото ниво на състезание в европейския баскетбол за младежи до 18 години. В Дивизия А участват 16 отбора, които са класирани в четири групи от по четири отбора. Първите два отбора от всяка група се класират за втората групова фаза, където са разпределени в две групи от по четири отбора. Първите два отбора от всяка група се класират за полуфиналите, а победителите в полуфиналите се класират за финала.

Отборите, класирани на места от 9-о до 16-о, се класират за дивизион Б за следващото първенство, докато отборите, класирани на места от 1-во до 8-о, се класират за дивизион А за следващото първенство.

България е участвала в първенството 11 пъти, като най-доброто класиране е 4-то място през 1972 г.